Coursing

Coursing je předchůdce klasických dostihů a běhá se na travnatých plochách. Trať je dlouhá 700 m a je různě klikatě vedena. Psi běhají (vždy dva jedinci stejné rasy a pohlaví) za střapcem, který je tažený navijákem. Hodnotí se podle rychlosti, úsilí při pronásledování, inteligenci, obratnosti a odolnosti. Probíhají vždy dvě kola a v každém může pejsek získat max. 100 bodů.

Více info www.mscoursing.com

   

Dalmatin and Parson Cup 2008

     

Dne 27. 4. 2008 se konal první speciální coursing pro plemeno Parson Russell terriér, který jsme si nemohli nechat ujít. Závod se konal v areálu Panské Líchy nedaleko Brna a sešlo se tady 22 závodících PRT. Oskar byl přihlášen do amatér třídy/psi, kde bylo dalších 8 PRT pejsků s PP. První kolo (ještě v killu před startem Oskárka trošičku pani rozhodčí B. Zdráhalová střapcem rozdráždila, aby se hned chytl a běžel) Oskar běžel s Rainem (Antonio dai Muratori), který už měl nějaké zkušenosti s coursingem a byl tak pro Oskara skvělý parťák. Oskar běžel za střapcem jako o život a pěkně spolupracoval s Rainem, v cíli se pak zakousnul do střapce a Raina k němu nechtěl pustit. Po prvním kole byla krátká pauza a pani rohodčí Barbora Zdráhalová a Majka Juříčková  rozdělili pejsky do druhého kola podle počtu bodů získaných v prvním kole. V druhém kole Oskar běžel s dvěma psy, jedním z nich byl Oskarův brácha Herkules (Héraklés Paleur). Protože se Oskárek před závodem snažil vetřít mezi holky (Galu, Gigi, Princeznu a Alenku) a Herkulovi se to vůbec nelíbilo, preventivně dostali oba náhubky. Vidět tři nadšené a spolupracující parsony běhat za střapcem stálo opravdu za to. V cíli pak Oskar zalehnul celým svým tělem střapec, vrčel a opět nikoho k němu nepustil. Pak následovala opět  pauza, rozhodčí sčítali body, proběhla příprava cen, medajlí a diplomů. Nakonec se všichni majitelé PRT a dalmatinů sešli k vyhlášení výsledků a předání cen, Oskar vyhrál krásné 3. místo v amatér třídě/psi a jeho brácha Herkules tuto třídu dokonce vyhrál. Doufáme, že v roce 2009 proběhně 2. ročník coursingu pro PRT a Oskar Herkulovi vzkazuje „jen počkej zaj…Herkule“ :-D.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě Dalmatin a Parson Cup 2008, za krásné fotky od Jirky Křivánka www.lassie.cz, Andreji Švábové, Gwen a všem sponzorům. 

Amatér - pes

umístění počet bodů jméno psa jméno majitele
1. 182 Héraklés Paleur Ivana Müllerová
2. 181 Arvid Lopus Johanus Pavel Pavlík
3. 180 Hádés Paleur Gabriela Vitmannová
4. 180 Antonio Dai Muratori Petra Siamská
5. 179 Aron Killers Hole Dita Lukášková
6. 179 Beato Angelo Dai Muratori Michal Kriška
7. 179 Fox Meadow´s Beetlejuice Pavel Krátký
8. 179 Check It Up Rudolf Novotný
9. 179 Alladin Killers Hole Petra Říhová

 Parson cup 2010

 

K naší velké radosti se v sobotu 12. 6. 2010 uskutečnil 2. ročník Parson cupu 2010. Coursingový závod se konal opravdu na skvěle zvoleném místě a to v Mariánském údolí v těsné blízkosti města Brna a akce se zúčastnilo rekordních 30 parsonů. Oskarýn byl opět přihlášen do amatér třídy/psi, protože nemáme coursingovou licenci a ani se nějak víc coursingu věnovat nechceme, bereme to spíš jako rodinnou a seznamovací sranda akci :-). V prvním běhu Oskar běžel s Double Barrel´s Mahahkoe alias Momem, který taky velké zkušenosti s coursingem zatím nemá.  Co mě opravdu naštvalo byla neukázněnost některých majitelů dalmatinů, kteří si stoupnou jak “tukani“ 20 m od startu a cíle, pustí psa na volno a jsou strašně překvapení že jejich pes vlítnul jiným do dráhy. Takže jsem velmi ráda, že rychlý nálet dalmatina Oskar s Momem přežili ve zdraví. V druhém kole Oskar běžel s Brunem z Velfíku a myslím, že si ho i víc užil, protože řval na startu hystericky jak malé dítě. Oskárek nakonec skončil na pěkném 7. místě a přiznám se, že jsem vůbec nepochopila systém hodnocení a bodování. Pro nás byla ovšem hlavní “rodinná“ sešlost na parson cupu:  Leona s Vladem + Galathea Paleur (Princeznou), Alenkou z Velfíku, Little Trouble Frazzle a Incident Paleur (Lasík), Lenka s Jirkou + Idea Paleur (Igi) a Jasmína Paleur, Lenka + Inspirace Paleur (Tessie), Denisa +Inkognito Smile Paleur (Smajlík), Ivana s Romanem + Herkules Paleur, Andrea + Fox Meadow´s April Skies (Benny), Pavla + Bruno z Velfíku a Hopeful One Lovely Binisy, Monika + Blueberry Fox Meadow´s.

Opět děkujeme pořadatelům, sponzorům a fotografům např. www.lassie.cz

Amatér - pes

umístění 1.běh 2.běh celkem bodů jméno psa jméno majitele
1. 97 100 197 Akin Lararony  Zdena Hofmanová
2. 97 99 196 Beato Angelo Dai Muratori Michal Kriška
3. 95 100 195 Double Barrel´s Mahahkoe  
4. 96 99 195 Incident Paleur Leona Urbanová
5. 96 98 194 Heráklés Paleur Ivana Müllerová
6. 94 99 193 Little Trouble Frazzle Leona Urbanová
7. 94 92 186 Hádés Paleur Gabriela Vitmannová
8. 92 91 183 Bruno z Velfíku  
9. 92 90 182 Archie London´s Brandy  
10. 90 85 175 Inkognito Smile Paleur Denisa Lajmarová

Klubový vítěz MSC II., Nové Hrady

Evidentně jde o další div Světa, jinak si nedokážu vysvětlit situaci, že se u nás na jihu taky konečně něco děje. A to “něco“ byl coursingový závod Nových Hradech, který se konal 2. 4. 2011. Oskárek byl opět přihlášený do kategorie amatér psi s PP. Protože byl Oskar označen v rozpisu mezi řádky, zeptala jsem se s kým tedy poběží, bylo mi řečeno že s francouzskými buldočky. Což jsem nechápala, nicméně jsem se šla připravit se psem (bez náhubku) ke startu, ovšem chyba lávky. V prvním běhu běžel Oskar s australský ovčákem (All for One Gentle Mat - pes) a borderkou (Ada z Farmy  Želichov - pes), běh to byl sice krásný, ale díky svému strachu co mě z bude s Oskara až se 3x větší psi bez náhubku dostanou ke střapci v cíli, jsem si nevšimla lanka, kterého jsem se ještě navíc dotkla a běh jsem tak psům překazila. Oskar se mezitím dostal ke střapci, který začal cupovat a ty dvě “lamudy“ k němu vůbec nepustil :-O Po jeho odchycení vrácení několika cárů ze střapce, byli psi znovu vypuštěni na dráhu, která jim ale byla zkrácená asi o 1/3. V cíli se následně střapec lehce zasekl, psi ho tak ztratili z dohledu a proto jim musel být ukázán ve vzduchu. Oskarýn doběhl jako první a byl od Barbory velmi chválen. V druhém kole běžel Oskar s profíky Jacob Boramo Sole “Žolík“a Parnas Boramo “Piškot“, oba hladcí foxteriéři. Na startu jsem se dozvěděla, že štěňátko doprostřed :-O Oskar tedy běžel uprostřed a bez náhubku, foxíci ho oba měli nasazený. Myslela jsem si, že i v tomto kole Oskar doběhl jako první, ale podle fotek asi ne. Určitě to byl zatím nejlepší Oskarův běh a to právě díky skvělým profíkům – foxíkům. Oskar v cíli sebral foxíkům střapec a odtáhl si ho stranou, zmetek ho pak nechtěl ani pustit, navíc byl znovu pochválen od předsekyně sdružení. Po odběhání druhého kola následovalo vyhlášení výsledků a předání cen. Oskárek získal celkově 181 bodů (stejně jako první RR) a byl tak druhý nejlepší amatér pes s PP :-) 

Děkujeme pořadatelům, sponzorům a fotografům např. chovné stanici dalmatinů Royal Stuart (www.royalstuart.wbs.cz).

 Amatér - pes s PP

umístění počet bodů plemeno   jméno psa jméno majitele 
 1.  181  RR  Asade Manabozho Nembya  Vilém Čekajle
 2.  181  PRT  Hádés Paleur Gabriela Vitmannová 
 3.  175  AUO  Áda z Farmy Želichov Tereza Šímová 
 4.  173  BOC  All for One Gentle Mate  Jakub Jurčaga
 5.  173  Catahoula  Abada Lagdal  Barbora Kuželová

Parson cup 2011 

 

 4. 6. 2011 Den "D" aneb další ročník úžasného parson cupu a rodinného setkání v jednom balení. Závod se opět konal v úžasném Mariánském údolí, které se nachází kousek od města Brna.  Letos se akce zúčastnilo rekordních 40 PRT!, z toho Paleuřani: Igča (5. v profi fenách), Jasmína (1. v profi fenách, nejlepší fena závodu), Elvis (4. v amatér psech) , Herkules (5. v profi psech), Lasík (1. profi psech), Princezna (6. profi fenách) a samozřejmě Oskarýn (5. v amatérech psech).  První běh Oskárek běžel s fenou Bekou Lararony a druhý s Dolores Killers Hole, který se mi osobně líbil víc. Jinak byl Oskárek v amatérech nejstarší a některým mladším ročníkům to pěkně natřel :-D Děkujeme všem co se na parson cupu podílí.

umístění 1. běh 2. běh celkem bodů jméno psa jméno majitele
1. 94 98 192 Akin Lararony Zdena Hofmanová
2. 92 97 189 Dundee Killers Hole Julie Kovacsová
3. 94 95 189 Double Barrel´s Sharp Shot Image Saša Felixová
4. ? ? ? Jantar Paleur Katarína Šimunová
5. 91 94 185 Hádés Paleur Gabriela Vitmannová
6. 92 92 184 Dumbo Killers Hole Markéta Kolníková
7. 91 90 181 Aston Martin Cherry Grove Lenka Křížková
8. 90 90 180 Inkognito Smile Paleur Denisa Lajmarová
9. 80 95 175 Leonardo da Vinci Černý Faun Natálie Janulíková
10. 80 90 170 Lumík Černý Faun František Tomeček
11. 75 60 135 Panther Creek Pinto Dita Neudeková
12. 70 40 110 Imp Idefix Černý Faun František Tomeček